Skip to content

Alternatyvos „Big Tech” arba ką naudoju aš

Nuo piktnaudžiavimo savo monopoline galia iki žodžio laisvės suvaržymo socialinės žiniasklaidos platformose tampa  akivaizdu, kad „Big Tech“ kelia didžiausią grėsmę mūsų žodžio laisvei ir mūsų gyvenimo būdui. Kai „Google“ pirmą kartą pradėjo veikti, jos šūkis tada buvo „Nebūk blogis“(Don’t be evil). Tačiau pastaraisiais metais šios „Big Tech“ kompanijos dabar atvirai naikina kitaip mąstančius ir pašalina žmones iš savo platformų.

Pastarųjų dienų įvykiai tą puikiai iliustravo – kai beveik vienu metu „didieji rinkos” žaidėjai Facebook, Twitter, Youtube ir kt. iš savo platformų suspendavo arba pašalino JAV prezidento Donald’o Trump’o  paskyras. Toks žingsnis beabejo nepraėjo be pasėkmių pačioms „big tech” ir tai gali būti jų pačių pabaigos pradžia. Kompanijų akcijoms sparčiai krentant žemyn, o jų vartotojams masiškai paliekant tinklus ir ieškant alternatyvų noriu pasidalinti keliomis iš jų, kurias naudoju ir pats.

Brave naršyklė

Brave naršyklė – atviro kodo naršyklė sukurta Chromium pagrindu, skirianti didelį dėmesį vartotojų privatumui.  Yra versijos tiek Windows/Linux, tiek ir Android/Iphone telefonams. Vienas iš pagrindinių naršyklės ‘Brave’ įkūrėjų yra „Brendan Eich”, jis sukūrė Javasript programavimo kalbą. Taip pat Brave siūlo naują reklamavimo modelį, kuriame didelis dėmesys skirtas privatumui, decentalizacijai ir saugumui.

Naršyklės privalumai:

  • Skiriamas didžiulis dėmesys į saugumą ir privatumą.
  • Integruotas Tor naršyklės privatus naršymas.
  • Reklamų blokavimas, Peradresavimas į HTTPS.
  • Torrent’ų siuntimas tiesiai iš naršyklės.
  • Integruota ‘BAT’ kriptovaliuta.
  • Atlyginimas kūrėjams.

DuckDuckGo yra interneto paieškos variklis, kuris pabrėžia ieškančių asmenų privatumo apsaugą ir vengia asmeninių paieškos rezultatų filtravimo burbulo. Skirtingai nuo „Google“ ir kitų „Big Tech“ paieškos sistemų, „DuckDuckGo“ išsiskiria tuo, kad neprofiliuoja savo vartotojų ir visiems vartotojams rodo tuos pačius paieškos rezultatus pagal tam tikrą paieškos terminą. DuckDuckGo veikimo principas yra labai paprastas, paieškos sistema nekaupia duomenų apie ankstesnes vartotojų paieškas internete, paieškos rezultatai nėra suasmeninti bei nėra perduodami trečiosioms šalims.

„Jei nemokate už tai, vadinasi, esate parduodamas produktas“, – populiarus posakis apie daugumą nemokamų produktų ir paslaugų, kuriuos siūlo ne tik „Big Tech“, bet ir nemokamus produktus siūlančios įmonės. „Google“ nėra išimtis. „Google“ siūlo nemokamą el. pašto paslaugą, vadinamą „Gmail“. Tačiau bloga žinia ta, kad „Gmail“, „Google“ ir jos trečiųjų šalių partneriai skaito šią informaciją. Kaip jūs jaustumėtės, jei kas nors perskaitytų kiekvieną jūsų el. laiško dalį? „Google“ žino viską, ką darote.

tutanota paštas

Ieškantiems alternatyvos, kur užtikrintų jūsų laiškų privatumą siūlau naudoti TutaNota platformą. Tai yra šifruoto el. pašto programinė įranga, kurią asmeniniams poreikiams galima naudoti nemokamai. Tutanota yra kilęs iš lotynų kalbos ir jame yra žodžiai „tuta“ ir „nota“, kurie reiškia „saugų pranešimą“. „Tutao GmbH“ buvo įkurta 2011 m. Hanoveryje, Vokietijoje. „Tutanota“ pašto dėžutė leidžia lengvai apsaugoti savo el. pašto ryšius. Automatinis „nuo galo iki galo“(end-to-end) šifravimas užtikrina, kad niekas negalėtų šnipinėti jūsų  elektroninių laiškų.

25 milijonai vartotojų per paskutines 72 valandas, tokiais skaičiais gali pasigirti Pavel’o Durov’o sukurta Telegram tiesioginių žinučių perdavimo platforma. Ilgą laiką buvusi konkurentų(WhatsApp, Signal, Viber ir kt.) šešėlyje, prasidėjus 2021 metams gali pasigirti viršijus 500 milijonų vartotojų skaičių. „Telegram“ teikia nuo galo iki galo(end-to-end) užšifruotus skambučius ir pasirinktinai užšifruotus „slaptus“ pokalbius tarp dviejų interneto vartotojų, naudojančių išmanius įrenginius, o debesų pokalbiai naudoja kliento-serverio / serverio-kliento šifravimą. Šią platformą plačiai naudoją įvairių šalių gyventojai protestuojantys prieš tos šalies valdžią. Kaip teigia Durov iki šios dienos Telegram atskleidė 0 vartotojų duomenų baitų trečiosioms šalims, įskaitant vyriausybes.

Pati platforma yra gan paprasta naudotis – vartotojai gali sukurti savo asmeninius(privačius arba viešus) kanalus (channel), kuriuose skelbia vaizdo, garso ar tekstines žinutes. Visi norintys gali rasti kanalus per paiešką arba kvietimo nuorodą ir prisijungdami prie jų tapti sekėjais. Kanalai yra skirti tik skelbti turinį, norėdami jį komentuoti žmonės turi jungtis į grupes – kurios būna arba prijungtos prie esamo kanalo arba atskiros, nesusijusios. Dar viena įdomi Telegram funkcija yra Bot’ai (virtualūs robotai), kurie prideda funkcionalumo jūsų kanalui ar grupei. Bot’ų yra įvairių, kaip pvz. bot’as, kuris pasisveikina su kiekvienu nauju kanalo nariu, arba apklausos bot’as leidžiantis, kurti apklausas grupėje.

Apie alternatyvas Facebook ir Twitter šiai dienai kalbėti sudėtinga, kadangi tiek Parler, tiek Gab tinklai šiuo metu išgyvena vartotojų antplūdį bei sistemų strigimą….

brighteon

Brighteon – Tai yra „YouTube“ alternatyva, suteikianti balsą ir laisvą žodį tiems, kurie sistemingai cenzūruojami „YouTube“, „Facebook“, „Google“ ir „Twitter“ už tai, kad jie iš esmės yra Laisvę palaikantys asmenys, kovojantys už pagrindines žmogaus teises. Šiame tinkle rasite kanalus žmonių einančių sąmoningumo keliu, sveikos mitybos, natūrali medicina, ir t.t. Kaip ir aukščiau minėta programinė įranga, taip ir Brighteon didelį dėmesį skiria privatumui. Tinklas neseka jūsų naršymo jame bei žiūrėjimo ir nekaupia istorijos ne taip kaip Youtube.

Parašykite komentarą

El. pašto adresas nebus skelbiamas. Būtini laukeliai pažymėti *